W poprzednim artykule wskazałem na to, że za pomocą pięciu wymiarów:
- Partnerstwo,
- Dominacja,
- Gra,
- Uległość,
- Ignorancja,
możemy opisać każdą relację. Wtedy dużo lepiej rozumiemy jaka jest jej rzeczywista dynamika.
Dlatego też przyjrzyjmy się kłopotom mojego klienta (A) w relacji z osobą (B). Dla przypomnienia:
- ta relacja jest bardzo ważna dla oby stron,
- jest bardzo trudna i przynosi straty oraz przykrości,
- strony nie mogą ani same odejść ani też łatwo się pozbyć drugiej strony,
- osoba B uważa, że gdyby A działała tak jak chce B, to sytuacja była by lepsza. Chociaż najlepiej by było gdyby nie musiała w ogóle z A współpracować.
Z powyższych względów wynika, że mój klient (A) nie może liczyć na współpracę z B nad zmianą charakteru relacji. Wszystko co może zrobić, musi zrobić samodzielnie (+ coaching, z którego korzysta).
Na początku naszych prac nad usprawnieniem relacji A=B opracowaliśmy profile zachowań obydwu osób. Określiliśmy jak silnie obie osoby posługują się poszczególnymi stylami relacyjnymi. Wyniki naszych prac mogą państwo obejrzeć w tabelce powyżej. Dla ułatwienia wyniki każdej z osób oznaczyłem innym kolorem.
Już na pierwszy rzut oka widać, że obie te osoby mają odmienne style działania. Omówimy je po kolei.
Partnerstwo
Mój klient (A) zachowuje się silnie partnersko w tej relacji (a85). Druga strona (B) ma ponad czterokrotnie mniej partnerstwa w swoich postawach i zachowaniach. Taka sytuacja oznacza przewidywalne problemy. Osoba A zachowując się partnersko w relacji z osobą, która tego partnerstwa od niej naprawdę nie chce i nie docenia silnie się deklasuje. W takiej sytuacji zachowania i postawy A są bardzo źle odbierane przez B, lekceważone i wykorzystywane przeciwko A.
Osoby silnie nastawione na partnerskie relacje często nie rozumieją, że ich ulubiony styl nie jest odpowiedni we wszystkich relacjach. Dodatkowo partnerzy często mają zadziwiająco niskie rozumienie tego, co się rzeczywiście dzieje w relacji i małą elastyczność działania.
Zalecenia dla mojego klienta (A) polegają na drastycznej redukcji postaw i zachowań partnerskich w tej relacji na jej obecnym poziomie. Na początek A ma obniżyć swoje partnerstwo do poziomu równego partnerstwu B czyli 20% a następnie zrezygnować z niego prawie w ogóle O = 5%. Takie zachowanie bardzo silnie ograniczy te zachowania, na których osoba A do tej pory regularnie traciła.
W przyszłości, po radykalnym przebudowaniu relacji A=B możliwe będzie zwiększenie partnerstwa A, ale już na innych zasadach. Osoba B ma szeroki zakres możliwości partnerskich zachowań ze0-80%. Może to dochodzić aż do 80%, czyli w podobne miejsce jak A teraz. Jednak B obdarza partnerskimi relacjami zupełnie inne osoby niż A teraz. I na tym polega duża część problemu w tej relacji!
Następne wymiary relacji A=B omówimy szczegółowo w kolejnym artykule.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.