Poradnik dla praktyków biznesu
Firma-Ludzie-Zyski
Kazimierz F. Nalepa
Blogi:

Wiedza, Władza i Wpływ w relacji A i B – studium przypadku cz.2

W poprzednim artykule omawiałem nietrafne zestawienie stylów relacyjnych w obrębie Partnerstwa. Teraz omówię różnice w pozostałych stylach.

Dominacja

Osoba A ma dwa razy niższą tendencję do dominacji niż B. Oznacza to, że będzie często przez B dominowana. Możne nawet powiedzieć że „sama się o to prosi”. Osoby dominujące nie szanują słabszych od siebie. Niemal instynktownie wyczuwają kto jest od nich słabszy i kiedy jest od nich słabszy. Wtedy właśnie naciskają. Zjawisko to obserwowałem wielokrotnie w różnych kontekstach zawodowych i osobistych.

 

Wskazania dla mojego klienta (A) polegają na tym, że ma on dwukrotnie zwiększyć swoje nastawienia i zachowania dominacyjne ale wyłącznie w życzliwej formie. Będzie to oznaczało wyrównanie siły dominacji pomiędzy stronami. Drugi etap będzie polegał na uzyskaniu znacznej przewagi dominacyjnej O=90.

ZR_sp008a2-001_Kazimierz_F_Nalepa_www.TMTgroup.pl

Tak wysoka siłą dominacji jest A potrzebna ponieważ:

  • tylko wyraźna przewaga dominacji pomiędzy dwoma dominatorami daje spokój i ład,
  • osoba B ma zakres elastyczności w obszarze dominacji od 0 do 80% (ze0-80) co oznacza, że należy osiągnąć wynik powyżej jej trwałego zakresu możliwości,
  • taki trening przyda się A w innych jego kontekstach zawodowych i wielokrotnie się my zwróci przyrostem efektów w ważnych dla niego kontekstach.

 

Tak więc będą z tego same korzyści. Klient A to rozumie i podoba mu się taki rozwój możliwości, choć oznacza to u niego znaczne wyjście poza obszar dotychczasowych zachowań. Chodzi jednak o to, by A rozwijając swoją bezpośrednią siłę oddziaływania nie przeszedł na „ciemną stronę mocy” i nie rozwijał agresji. Jego zadanie polega na rozwinięciu naprawdę dużej, życzliwej siły bezpośredniego oddziaływania na osobę B. Nie przeciwko B ale raczej dla B. I to jest kapitalnie ważna różnica w stosowaniu dominacji.

 

Gra

Osoba A jest obecnie zdecydowanie (jakieś trzy razy) lepsza w stosowaniu gry niż osoba A. I tylko dlatego mój klient jakoś sobie dawał do tej pory radę w tej relacji. Chociaż płacił za nią dużą cenę. Jednak osoba B ma nierozwinięty swój talent do gry. Gdyby go odkryła i poćwiczyła porządnie, to z 20% mogła by dojść do 70% a to jest naprawdę dużo.

ZR_sp008a2-002_Kazimierz_F_Nalepa_www.TMTgroup.pl

 

 

Na razie i na szczęście dla A nie rozwinęła jeszcze swoich możliwości w tym zakresie. Gdyby to zrobiła byłoby już po osobie A. Jego racje oraz dotychczasowa pozycja zostały by bardzo poważnie naruszone.

 

Wskazania rozwojowe dla mojego klienta polegają na tym, że ma rozwinąć swoje umiejętności gry o 1/3. A to jest naprawdę duży przyrost. Podobnie jak przy treningu dominacji da mu to bardzo silne korzyści także poza tą relacją.

 

Uległość 

Osoba A ma dużą tendencję by w relacji z B „odpuszczać” dla świętego spokoju. Osoba B też ma taką tendencję, jednak trzy razy niższą! Jeśli sobie przypomnimy, że osoba B ma także zdecydowaną przewagą w obszarze dominacji, to jasne się staje dlaczego mój klient (A) jest w silnych opałach.

ZR_sp008a2-003_Kazimierz_F_Nalepa_www.TMTgroup.pl

 

Jego zadanie rozwojowe polega na redukcji do zera wszelkiej uległości, która wynika ze słabości. Może oczywiście zmienić zdanie jednak pod wpływem racji a nie pod wpływem siły. Ponieważ osoba B ma potencjalnie duży zakres elastyczności w zakresie tego stylu, jest w stanie ulegać, w przypadkach gdy nie ma racji. Nawet jeśli do tej pory tego nie robiła.

 

Trening redukcji własnej uległości bardzo się przyda mojemu klientowi kiedy będzie rozwijał w sobie cechy zwycięzcy (patrz #3 tej serii).

Ignorancja 

Osoba A ma relatywnie dobre rozpoznanie sytuacji, w której się znajduje. Jednak tak dobry wynik osiągnęła dopiero ostatnio.  Wcześniej, zanim się ocknęła i podjęła decyzję żeby zrozumieć  i zmienić relację z B  jej ignorancja sięgała 40%. Słowem nie rozumiała ona prawidłowo niemal połowy zjawisk, które się działy pomiędzy nią a osobą B. Przy takim „zaawansowanym” poziomie mądrości relacyjnej trudno jest o prawidłowe działanie. Łatwo natomiast o błędnie działania i frustrację.

ZR_sp008a2-004_Kazimierz_F_Nalepa_www.TMTgroup.pl

 

Relacja z B jest trudna i bardzo ważna jednocześnie. Błędy owocują dużymi stratami. Dlatego zadaniem A jest zrozumieć tą relację do końca.

 

Warto też zauważyć, iż postępy w zrozumieniu relacji (które są redukcją ignorancji) bardzo pomagają w rozwijaniu umiejętności gry.

 

Tak w zarysach wygląda użyteczność zbudowanej przeze mnie teorii pięciu wymiarów relacji.

 

Zadanie:

  1. 1.      Zrób swoją własną charakterystykę.
  2. 2.      Zrób charakterystykę kogoś, kogo dobrze znasz.
  3. 3.      Jakie wymiary, z omówionych powyżej, warto ci jest rozwinąć?

ZR_Reklama_Kazimierz_F_Nalepa_www.TMTgroup.pl

0 comments:

Dodaj komentarz