Ci mądrzy, dobrzy i szlachetni ludzie, którzy brzydzą się polityką
w pełni zasługują na to,
by rządzili nimi ludzie, którym oni na to pozwolili.
Kazimierz F. Nalepa
Mam jeszcze cytat, który powyższą myśl dopełnia:
Odpowiadasz zarówno za to zrobiłeś,
jak i za to czego nie zrobiłeś, choć mogłeś.
Nie pamiętam kto to napisał.
Oba króciutkie teksty są wykładnią intencji, które mnie skierowały w obszar prawdziwej polityki. Polityką, która się rozgrywa wewnątrz jak i na zewnątrz organizacji zajmowałem się od dawna ponieważ jest to zjawisko, które w istotny sposób modyfikuje procesy organizacyjne i silnie wpływa na ich „inżynieryjną racjonalność”. Jednak z coraz większą niechęcią a czasami nawet i przerażeniem obserwowałem wypowiedzi i działania z obszaru tzw. „wielkiej polityki”. Ponieważ lubię kraj, w którym mieszkam i nie podoba mi się psucie tego co w nim dobre i zdrowe postanowiłem się włączyć na miarę moich skromnych możliwości.
Przede wszystkim za pomocą narzędzi ułatwiających samodzielne zrozumienie tego:
-
co robią politycy
-
dlaczego to robią
- skąd się bierze ich siła sprawcza
- jakimi strategiami i technikami się posługują.
Na tym się znam, gdyż od ponad 20 lat wykonuję takie analizy na potrzeby biznesu. Obszar polityki ma co prawda swoją specyfikę, jednak tylko powierzchownie. Zarówno narzędzia analizy jak i podstawowe procesy są niemal identyczne zarówno w wielkim biznesie (a w innej skali także w tym mniejszym) jak i w polityce. Zaryzykował bym tezę, że biznes jest prostszy i bardziej racjonalny. Ma też więcej stabilizatorów zapobiegającym szalonym eksperymentom i silniej oraz szybciej testuje rzeczywiste kompetencje graczy.
Dlatego w kolejnych wpisach będę publikował narzędzia i analizy pozwalające poprawić samodzielny osąd tego, co się w polityce dzieje.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.