Poradnik dla praktyków biznesu
Firma-Ludzie-Zyski
Kazimierz F. Nalepa
Blogi:

Dział

Niewidzialne bariery sukcesów
Zaawansowane Programy Sukcesu

Niewidzialne bariery sukcesów

Klient: „Od dłuższego czasu doświadczam wielu sytuacji, kiedy wypracowuję atrakcyjne szanse a następnie one zanikają. Dawniej w analogicznych sytuacjach było inaczej. Miałem sukcesy w statystycznie rozsądnej proporcji do spraw za, które się zabrałem. Projekty, które rozpoczynam są na starcie atrakcyjne i opłacalne. A następnie tak jakby ten potencjał biznesowy gdzieś wyciekał. To mi wygląda na jakiś „spisek niewidzialnych sił”. Nie umiem rozpoznać dlaczego tak mi się dzieje. Odczuwam na zmianę wkurzenie, bezsilność i zaciekawienie. A osiągnięć, na których mi zależy chcę i coraz bardziej już także potrzebuję. Takich sytuacji jest ostatnio zadziwiająco dużo.”

Życie_003

 

Kazimierz F. Nalepa – komentarz:

To jest ciekawa sytuacja. Klient, który dawniej w podobnych sytuacjach miał powtarzalne sukcesy doświadcza teraz serii niepowodzeń. Nie rozumie także przyczyn tych niepowodzeń. Nie jest to sytuacja godna pozazdroszczenia. W takich sytuacjach:

  • słabi się wycofują lub załamują
  • silni i mało finezyjni jeszcze silniej prą do przodu
  • sprytni próbują różnych trików i technik
  • odważni zaczynają na rzetelnie szukać przyczyn tego zjawiska.

Zrobiliśmy z klientem bardzo porządne rozpoznanie tego, co go blokuje. Było ono o tyle niełatwe, że na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku. Jednak to, że klient doświadczał zbyt długiej serii niepowodzeń skłoniło nas do szukania głębiej. W swojej praktyce coachingowo-doradczo-treningowej posługuję się zasadą, która mówi, że od trzech podobnych przypadków nie są to już przypadki. Stoją za tym istotne czynniki sprawcze, które koniecznie należy rozpoznać.

Okazało się, że przyczyny serii niepowodzeń są w umyśle i emocjach klienta. Nie rozpoznawał on tego co wywoływało sabotaż jego osiągnięć. Lekceważył sygnały, które otrzymywał i szukał gdzie indziej. Nie rozpoznawał wystarczająco wyraźnie i dodatkowo nie łączył tych czynników bezpośrednio ze swoimi niepowodzeniami.

Teraz klient pracuje nad tym aby zmienić rozpoznane siły sabotujące w sprzymierzeńców. Pozostaje jeszcze pytanie: dlaczego dawniej te myśli i emocje mu nie przeszkadzały w sukcesach. Otóż zmieniamy się. Pewne sposoby naszego wewnętrznego działania zużywają się, lub stają się przeszkodą. Niektóre zjawiska w małych dawkach nie przeszkadzają. Jednak z czasem rosną i po przekroczeniu masy krytycznej zaczyniają silnie wpływać na nasze sukcesy i powodzenie biznesowe lub życiowe.

Nie będę tu opisywał sposobu w jaki pracujemy z klientem nad zmianą czynników hamujących na sprzyjające gdyż było by to zbyt obszerne techniczne. Jednak takie rzeczy da się robić.

Życie-ZPS stopka

 

biuro@TMTgroup.pl

 

Kto nam przeszkadza w przetargu?
Dostarczamy cenne informacje

Rozpoznania sytuacji przetargowych

Klient odbierał niejasne a jednak niepokojące sygnały, że coś dziwnego dzieje się wokół przetargu , w którym startuje. Jego przeczucia prowadziły do jednego z silnych konkurentów, z którym często się walczy na rynku. Zadanie polegało na tym aby potwierdzić lub wykluczyć tą hipotezę.

BI_001

Nie będziemy tu oczywiście szczegółowo opisywać zarówno sytuacji wyjściowej jak i sposobów weryfikacji takich hipotez. Można jednak uzyskać zdecydowanie lepszą informację dotyczącą deklarowanej i rzeczywistej sytuacji przetargowej. To oczywiste, że chcemy mieć możliwie dobre informacje o zasadach działania przetargu jak i o tym jak zachowują się nasi konkurenci zanim zbudujemy naszą strategię działania i złożymy dokumenty. Wiedza uzyskiwana po zamknięciu przetargu jest w dużej części zbyt spóźniona, żebyśmy mogli z niej w pełni skorzystać.

W zakresie rozpoznawania istotnych sytuacji biznesowych posługujemy się najczęściej poniższym zestawem narzędzi.

Kluczowa informacja a sukces firmy – narzędzia

  • co już wiemy, co chcemy jeszcze wiedzieć, czego jeszcze nie bierzemy pod uwagę a powinniśmy to wiedzieć
  • biznesowa wartość informacji
  • co z tą wiedzą zrobimy / jakie to daje korzyści
  • pomiar użyteczności informacji a koszty jej pozyskania
  • biznesowa orientacja w zdobywaniu i używaniu informacji
  • hierarchia użyteczności informacji
  • lokalizacja kluczowej informacji
  • skala prawda – fałsz / wartościowanie informacji
  • intencje w zniekształceniach informacji
  • pewność posiadanej wiedzy
  • my i oni – przewagi informacyjne
  • obszary sprzeczności i konfliktów
  • style relacji a posługiwanie się informacją
  • wielowymiarowe macierze informacji
  • modele kluczowych zjawisk: budowa, testowanie, użycie w istotnych sytuacjach

Kontakt:  biuro@TMTgroup.pl

Dlaczego tak mało zarabiam?
Zaawansowane Programy Sukcesu

Klient [1-022] jest osobą o bardzo wysokich kompetencjach i doświadczeniu zawodowym. Jest w dobrej formie i dąży do wyższych zarobków. Jednak jego starania od dłuższego czasu obracają się w pył. Są co prawda przejściowe wzrosty dochodów, jednak po jakimś czasie zarobki klientowi spadają. Frustracja związana z tą sytuacją urosła do naprawdę dużych rozmiarów. Jego koledzy i koleżanki często osiągają wyższe dochody przy niższych kompetencjach. To było dla niego naprawdę frustrujące.

Życie_001

Aby rozwiązać tą zagadkę zrobiłem porządną analizę potencjału i uwarunkowań klienta. I okazało się, że posiada on osiem bardzo silnie ograniczających go uwarunkowań:

  1. traktuje pieniądze zbyt abstrakcyjnie – nie łączy ich odpowiednio silnie z tym, co go w życiu silnie motywuje
  2. są dla niego „nudne” – same pieniądze nie wywołują u niego wystarczająco silnych pozytywnych uczuć
  3. ma obawy, że pieniądze i ich robienie odciągną go od tego, co jest dla niego naprawdę ważne
  4. związek z osobą X hamuje jego dążenie do zarabiania większych sum
  5. silne związki z dzieciństwa uwarunkowały go na doświadczanie problemów finansowych
  6. związek z osobą Y obciąża jego finanse i hamuje ochotę do zarabiania
  7. czuje, że kiedy dużo zarabia, to nie jest w porządku wobec innych
  8. obawia się, że kiedy będzie dużo zarabiał (a tak już bywało), to będzie wykorzystywany i traktowany instrumentalne.

 

Dopiero po zrobieniu tej listy, klient uświadomił sobie jej siłę i znaczenie. To są najsilniejsze ograniczenia, które blokują jego ekspansję finansową. To że takie ograniczenia nie zawsze są logiczne a czasami nawet są zupełnie bezsensu nie oznacza, że nie będą działały.

 

Pierwszym krokiem do zmiany sytuacji jest uświadomienie sobie:

  • co nas napędza, motywuje i jak jest silne i sprawcze
  • co nas hamuje i z jaką siłą.

To co działa szczególnie podstępnie to te uwarunkowania obciążające, których sobie nie uświadamiamy.

 

Teraz zabieramy się z klientem do uwolnienia tych obciążeń. Czasami wystarczy je sobie uświadomić i znikają. Jednak najczęściej tak nie jest a niektóre z takich przekonań trzymają się zadziwiająco silnie. Dzieje się tak dlatego, ze siła ich działania nie bierze się z logiki tylko z emocjonalnych oraz innych uwarunkowań. I to właśnie te uwarunkowania należy do końca uwolnić.